Nowe chrome – wyszukiwanie z poziomu nowej karty

Nowe chrome – wyszukiwanie z poziomu nowej karty
24 Sep 2013

Google w najnowszej stabilnej wersji Chrome uruchomiło wybrańcom możliwość wyszukiwania z poziomu nowej karty, znaną wcześniej z testowej wersji przeglądarki.

Ci, którzy korzystali wcześniej z testowej wersji przeglądarki, nie dostrzegą różnicy, jednak część pozostałych osób może być zaskoczona. Mała grupa użytkowników korzystających ze stabilnej wersji Chrome i Chrome OS została przez Google dołączona do grona testujących najnowsze rozwiązanie.

Google od grudnia ubiegłego roku testowało możliwość wyszukiwania z poziomu boksu zamieszczonego w nowej karcie. Jakiś czas temu zdecydowało się poszerzyć grono osób, którym rozwiązanie to zostało udostępnione. Dziś znalazłem się w gronie tych osób…

2013_09_24__20-54-00

Pierwszą wyraźną zmianą, jaką okrywamy po włączeniu przeglądarki, to pasek wyszukiwania, o którym tyle się mówi. Nie jest to jednak taka rewelacja….

Po kliknięciu na pasek faktycznie mamy możliwość pisania, jednak zmienia się to po 1 wpisanym znaku. Przeglądarka przenosi nas automatycznie do pasku adresu, gdzie kontynuowane jest wyszukiwanie. Co to oznacza? A to, że pasek jest jak najbardziej nie użyteczny, gdyż co za różnica gdzie kliknę (czy na pasek adresu, czy na nowy pasek wyszukiwania), skoro i tak piszę w pasku adresu? Nie mniej jednak prezentuje się obiecująco. Miejmy nadzieję, że przy najbliższej aktualizacji zostanie to poprawione.

 

Kolejną zmianą są nowe ikonki w prawym górnym rogu ekranu. Oczywiście pierwszą ikonką jest odnośnik do konta Google+ – firma chwyta się wszystkiego by zareklamować swój produkt… Kolejne 2 odnośniki prowadzą do Gmaila i wyszukiwarki grafiki. Jednak po przejściu do zakładek linki znikają. Zostają natomiast odnośniki do Google +…

Dalej czeka na nas lista usług Google (zgadnijcie co jest na pierwszym miejscu), oraz więcej przycisków funkcyjnych Google+.

 

pobrane (1)Kolejną dużą zmianą jest usunięcie zakładki aplikacji – dawniej można było przesuwać prawo/lewo gdzie chcieliśmy zacząć. Czy w strefie najczęściej otwieranych kart czy strefie aplikacji. Teraz nie mamy tego wyboru. Zamiast tego w obszarze zakładek / ulubionych  (tych u góry) dostajemy nową zakładkę “Aplikację”, która przenosi nas do zainstalowanych rozszerzeń chroma.

 

pobrane

Ostatnią zmianą jest dodane funkcji “Niedawno używane karty”, która pozwala nam na przywrócenie ostatnio zamkniętych kart. Jest to nic innego jak kilka wybranych zakładek z historii. Dostęp do tej funkcji otrzymujemy poprzez kliknięcie w menu (zdjęcie obok) a następnie “Niedawno używane karty”

 

Kilka prostych zmian, czy krok w stronę czegoś większego? Jedno jest pewne. Chrome od dawna nie jest już przeglądarką. Jest platformą.

Czekamy na Wasze komentarze 😉