Microsoft, Nokia i inni oskarżają Google o nieuczciwe praktyki

Microsoft, Nokia i inni oskarżają Google o nieuczciwe praktyki
10 Apr 2013

Historia czasami zatacza koła. Gdyby 10 lat temu ktoś napisał, że Microsoft — ten sam, który miał poważne problemy z powodu dołączania Internet Explorera do systemu Windows — będzie oskarżał firmę produkującą oprogramowanie i nieuczciwe praktyki monopolistyczne, czy ktoś by w to uwierzył?

A jednak, grupa Fair Search Europe, której członkami są między innymi Microsoft, Nokia, Oracle i Allegro, wniosła formalną skargę na Google. Ich zdaniem system Android jest wykorzystywany jako „zwodnicza metoda na zapewnienie przewagi aplikacjom Google’a na 70% sprzedawanych w dzisiejszych czasach smartfonów”.

android

Thomas Vinje, prawnik organizacji skarżącej Google’a, podkreśla, że producenci, którzy chcą umieszczać na swoich urządzeniach aplikacje tej firmy, typu YouTube, muszą spełniać wymagania stawiane przez kontrakt — na przykład odpowiednio eksponować te usługi. Joaquín Almunia, komisarz UE do spraw konkurencji, na razie nie skomentowałsytuacji i nie zagwarantował, że KE zajmie się sprawą. Powiedział jedynie, że eksperci już badają Androida w sprawie związanej z domniemanym monopolem Google’a na rynku wyszukiwarek w Europie, a konkretnienadużywania pozycji do promowania treści swoich partnerów. Al Verney z Google’a również odmówił komentarza i zaznaczył, że firma współpracuje z regulatorami nad kompromisem w sprawie odróżniania wyników wyszukiwania od reklam.