Jolla – nowy smartfon inżynierów Nokii

Jolla – nowy smartfon inżynierów Nokii
29 Nov 2013

Firma Jolla stworzona przez zespół byłych pracowników Nokii – po tym jak ich pracodawca zdecydował się porzucić system MeeGo i skupić się na Windows Phone – zaprezentowała telefon z systemem operacyjnym Sailfish, czyli następce MeeGo. Pierwsze 450 telefonów podczas uroczystej inauguracji trafiło w ręce użytkowników, którzy je wcześniej zamówili.

Smartfon Jolla miał wczoraj swoją rynkową premierę. Póki co, dostępny jest wyłącznie w jednym kraju (Finlandia) u jednego operatora (DNA). Wkrótce jednak ma być dostępny również na innych rynkach.

Jolla jest wyposażony w dwurdzeniowy procesor firmy Qualcomm o taktowaniu 1,4GHz, gigabajt pamięci RAM, 16 gigabajtów pamięci masowej, slot na kartę microSD i 4,5-calowy ekran Gorilla 2 Glass pracujący w rozdzielczości 960 x 540 pikseli pozwalający na 5-punktowy multi-touch. Do tego aparat 8MP z tyłu i 2MP z przodu.

fTDUCxEsPgTwQ5uDLQAd

System Sailfish jest w stanie obsłużyć większość aplikacji przeznaczonych dla Androida. System ten jest w pełni wielozadaniowy, a jego twórcy obiecują jego częste i darmowe aktualizacje.. Firma podpisała umowę z największym fińskim operatorem telefonii komórkowej, zabiega o takie samo porozumienie z operatorem brytyjskim.


Wcześniej pojawiła się informacja, że Sailfish OS najpierw zadebiutuje w rodzimej Finlandii, a potem w Chinach (producent podpisał ponoć umowę z dużą chińską siecią sklepów – D.Phone), dopiero w następnej kolejności w Europie, a docelowo w 130 krajach na całym świecie. Ciekawe, ile przyjdzie nam czekać na wprowadzenie telefonu do sprzedaży również i w Polsce.

Smartfon ma być oferowany w cenie 399 euro. Jak działa pierwsze urządzenie firmy oraz jak wygląda dokładna specyfikacja telefonu można sprawdzić tu.