Google aktualizuje mapy dla Androida – plusy i minusy

Google aktualizuje mapy dla Androida – plusy i minusy
13 Jul 2013

Urządzenia mobilne wyposażone w system operacyjny Android otrzymały nową, zaktualizowaną wersję popularnej aplikacji Google Maps.

Do nowości zaliczyć można design, przejrzystszy interfejs, podobny do tego, zaprojektowanego dla iPhone’a, rozbudowaną nawigację oraz informacje o wypadkach na drodze. Dodatkowo program będzie mógł wskazać alternatywną drogę przejazdu, jeżeli na tej pierwotnie wyznaczonej pojawiły się przeszkody.

Aplikacja w zaktualizowanej wersji pojawi się w Google Store za kilka tygodni, a korzystać z niej będą mogli posiadacze urządzeń z Androidem 4.0.3 i nowszych…

 

Mimo iż większość źródeł właśnie podaje informacje o publikacji nowej wersji map Google, aktualizacje już poszły. Ja osobiście ją otrzymałem i jestem z niej bardzo zawiedziony. Screen poniżej wykonałem telefonem:

WP_000292

 

Nie jest to najlepszej jakości zdjęcie – telefonem na ekran… wiadomo jak to się kończy… Tak czy inaczej tak prezentuje się nowa odsłona Google Map, która według zapowiedzi ma być dostępna za kilka tygodni… Jest wiele błędów w tej aplikacji…

Pierwszy i rażący błąd jest odpowiedzią na wykonanie zdjęcia telefonem, zamiast wykonać zrzut ekranu z poziomu tabletu – APLIKACJA SIĘ SYPIE. Wystarczy zablokować ekran, bądź przełączyć na inną aplikację, czy też zrobić głupi zrzut ekranu. Zamiast mapy będzie migał ekran (biały / czarny). Nawet przy robieniu zrzutu, robi się białe, lub czarne tło zamiast mapy. Jedyne rozwiązanie to restart aplikacji.

Kolejnym błędem, już estetycznym jest źle zaprojektowane menu po prawej – wystarczy spojrzeć na ostatnią pozycję na zdjęciu. W prawdzie to nie przeszkadza, ale nie tego się spodziewałem po Google

Trasy alternatywne… Są, faktycznie to działa bardzo ładnie, wszystko jest widoczne i dobrze opisane. Mamy standardowo pokazaną odległość i szacowany czas podróży. Przy wyborze miejsca docelowego otrzymujemy prawdopodobnie do 3 tras alternatywnych – osobiście nie spotkałem się z większą ilością tras.

 

Dużym plusem są informacje drogowe. W poprzedniej wersji była tylko informacja o natężeniu ruchu. W tej otrzymujemy również o robotach drogowych na trasie. Jeśli chodzi o obsługę to bez internetu ani rusz. Wczytamy sobie co prawda trasę w domu, uruchomimy GPS’a, wszystko śmiga, jednak to tyle. Tyle ile wczytaliśmy tyle jest. Jeśli zboczymy z trasy, lub chcemy jakąś alternatywę – bez internetu się nie obejdzie. Jest to bardzo duży minus przy jeździe za granicą.

 

Czas pokaże ile będziemy czekać na poprawki od strony internetowego giganta. Puki co, korzystanie z aplikacji przysparza same kłopoty.