Formaty wpisów w wordpress’ie

Formaty wpisów w wordpress’ie
10 May 2013

Pomysł na formaty wpisów zrodził się ze sposobu w jaki ludzie dzisiaj używają mediów społecznościowych. Kiedy wrzucamy dane na Thumblra, Twittera, czy na Facebooka czasem jest to jakiś tekst (wypowiedź), czasem zdjęcie lub album ze zdjęciami, czasem cytat, czasem film.

Nie trzymamy się jednej formuły, dzielimy się tym co mamy pod ręką, tym co nas zainteresowało, myślą, która nam przyszła do głowy, zdjęciem, które właśnie zrobiliśmy.Serwisy te wykształciły przyzwyczajenia, które wpłynęły na to w jaki sposób niektórzy użytkownicy myślą dzisiaj o blogowaniu.

Okazało się, że ludzie nie zawsze chcą używać pełnej formuły wpisu – pisać dłuższe, zatytułowane teksty, w których ewentualnie mogą osadzić zdjęcia lub galerie, albo użyć cytatu. Często chcą blogować w taki sam sposób jak korzystają z Facebooka, od czasu do czasu mogą napisać coś dłuższego, jednak chcą mieć możliwość umieszczenia na blogu po prostu jednego zdania, jednego zdjęcia, oderwanej myśli.

Jednak, jeśli wpis jest pojedynczym zdaniem lub pojedynczym zdjęciem nie będzie wyglądał dobrze jeśli zostanie wyświetlony w taki sam sposób, jak długa notka zajmująca kilka ekranów. Dlatego właśnie wprowadzono formaty wpisów.

Dostępne formaty

WordPress definiuje następujące formaty wpisów:

 • Notatka na marginesie (aside) – krótka forma tekstowa, oderwana myśl, jedno do kilku zdań
 • Galeria zdjęć
 • Odnośnik (link do strony)
 • Film (np. z YouTube)
 • Obrazek
 • Cytat
 • Status – krótka forma podobna do statusu na Twitterze. Teoretycznie moglibyśmy użyć tutaj formatu aside, ale jednak kontekst jest zupełnie inny (obwieszczenie światu co w tej chwili robię) zatem możemy chcieć to inaczej z wizualizować..
 • Audio – plik dźwiękowy
 • Chat – zapis rozmowy z komunikatora lub IRC.

post-formats-1024x1288

Bardzo istotną a zarazem problematyczną uwagą jest to, że ta lista jest zamknięta i użytkownik nie ma możliwości dodawania swoich formatów wpisów. Dany motyw może obsługiwać wszystkie, tylko niektóre z nich, albo nie obsługiwać formatów wcale. Określa to twórca danego motywu.

 

Włączenie obsługi formatów wpisów

Aby włączyć obsługę formatów wpisów w motywie, trzeba dodać akcję after_setup_theme, w której umieścimy wywołanie funkcji add_theme_support() z odpowiednimi parametrami.

add_action( 'after_setup_theme', 'init_my_theme' );
function init_my_theme() {
  // … inne inicjalizcaje
  add_theme_support( 'post-formats', array( 'aside', 'gallery',
               'link', 'video', 'image', 'quote' ) );
}

Bardzo często podobny fragment kodu znajdziemy w pliku functions.php motywu. W funkcji inicjującej motyw z powyższego przykładu  dokonywane jest zawsze więcej ustawień, między innymi więcej razy wywoływana jest funkcja add_theme_support(). Na przykład:

add_action( 'after_setup_theme', ' init_my_theme'' );

function init_my_theme' () {
  add_editor_style();
  add_theme_support( 'post-thumbnails' );
  add_theme_support( 'automatic-feed-links' );
  register_nav_menus( array(
        'primary' => __( 'Primary Navigation', 'my-text-domain' ),
  ) );
  add_theme_support( 'post-formats', array( 'aside', 'gallery', 'link',
            'video', 'image', 'quote' ) );
 }

post-formats-iconJeśli w pokazany powyżej sposób włączymy obsługę formatów wpisów w motywie, na ekranie edycji Wpisu użytkownik będzie miał do dyspozycji wybór widoczny na ilustracji obok.

I to właściwie wszystko co zapewnia użytkownikowi WordPress jeśli chodzi o formaty wpisów. Cała reszta zależy od twórców motywów.