Facebook Home – czego możemy oczekiwać?

Facebook Home – czego możemy oczekiwać?
1 Apr 2013

Od kilku dni wiadomo, że 4 kwietnia odbędzie się konferencja prasowa zorganizowana przez serwis Facebook, która ma dotyczyć Androida. W kontekście licznych plotek dotyczących Facebook Phone’a, konferencja zapowiada się bardzo ciekawie. Czego realnie możemy oczekiwać?

Przewidywań, co do tego, czym zaskoczy nas Facebook jest naprawdę wiele – wiele osób z całą pewnością chciałoby, aby najpopularniejszy na świecie serwis społecznościowy zaprezentował zupełnie nowe urządzenie, posiadające mocno rozbudowane i zmodyfikowane oprogramowanie. Zdecydowanie najbardziej prawdopodobne jest wykorzystanie systemu Android. Czego w takim razie możemy się spodziewać?

Facebook OS?

Jeden z kilku możliwych scenariuszy zakłada, że Facebook zaprezentuje zmodyfikowanego Androida, który byłby bardzo mocno zintegrowany z Facebookiem. Dla wielu osób ten serwis jest jedną z podstawowych metod komunikacji, dość skutecznie zastępując SMS-y, komunikatory, czy nawet e-maile. Zdaniem niektórych Facebook Home może pod wieloma względami przypominać również BlinkFeed znany z HTC One.

Wszystko wskazuje na to, że podczas czwartkowej konferencji prasowej pokazany zostanie system, który oferuje dostęp do wszystkich najważniejszych funkcji (powiadomienia, informacje i aplikacje) bezpośrednio z ekranu głównego. Nowe oprogramowanie ma zostać zademonstrowane przy użyciu jednego ze smartfonów firmy HTC, nie powinniśmy jednak spodziewać się zupełnie nowego telefonu, który został stworzony specjalnie z myślą o serwisie założonym przez Marka Zuckerberga.

Duże zmiany

Decyzja o zaoferowaniu nowych rozwiązań stworzonych z myślą o użytkownikach Androida nie jest zbyt dużym zaskoczeniem. Facebook szuka metod na przyciągnięcie i głębsze zaangażowanie użytkowników. Ułatwienie komunikacji ze znajomymi, dostęp do najważniejszych nowości bezpośrednio z poziomu ekranu głównego, widocznego po odblokowaniu, z pewnością przyczyni się do zwiększenia ruchu ze strony internautów. Facebook Home będzie więc zachowywał się jak launcher, oferując podobne możliwości.

Nieoficjalnie mówi się, że w projekt Facebook Home zaangażowanych jest więcej firm, w tym także operatorzy komórkowi. O tym, jak Mark Zuckerberg zamierza wykorzystać potencjał drzemiący w miliardzie użytkowników tego serwisu, dowiemy się już za kilka dni. Użytkownicy systemu iOS i Windows Phone raczej nie powinni liczyć na zbyt wiele nowości.