Era prostych projektów ( The Flat Design Era )

Era prostych projektów ( The Flat Design Era )
11 May 2013

Płaskie konstrukcje stron ( flat design ) jest to styl graficzny, który ma na celu uniknięcie zbędnych elementów nie mających znaczącej wartości dla struktury szablonu.

Ten rodzaj projektowania polega na usunięciu wszelkich form abstrakcyjnych elementów dekoracyjnych. Gradienty, efekty odbicia, wszelkie realistyczne efekty zostają usuwane, aby zapewnić miejsce dla prostych brył

 

To minimalistyczne podejście do wyglądu sprawia, że projekt jest “gładki”

 

Przykłady minimalistycznych projektów

flatdesign01 flatdesign02 flatdesign04 flatdesign03 flatdesign05

 

Co to jest skeumorfizm?

Skeuro.. mon.. Straszne słowo!

Skeumorfizm ( z ang. Skeuomorphism) zasadniczo jest to sposób projektowania wykorzystujący określoną funkcję z przeszłości. Nawet wtedy, gdy funkcjonalna potrzeba znika. Jest to fizyczny lub dekoracyjny wzorek na konkretnym obiekcie, skopiowany z istniejącego w rzeczywistości.

Ludzie powoli odchodzą od skeumorfizmu,  który był bardzo popularny w ciągu ostatnich kilku lat. Apple wprowadził go w iOS i od tego czasu wielu projektantów, przyjęli go. Firma Apple stworzyło aplikację iBook – jest bardzo dobry przykład, po otwarciu jesteś na wprost prawdziwej półki z książkami.

 

Kilka przykładów skeumorfizmu

flatdesign06 flatdesign08 flatdesign07 flatdesign09 flatdesign10

 

 

Flat design vs Skeuomorphism

Odnotowano bardzo niewiele badań przeprowadzonych na skuteczność różnicowej płaskiej konstrukcji i skeumorfizmu projektu. O tym rośnie przepaść między dwiema szkołami myślenia, pozwolę sobie powiedzieć coś ciekawego …

Wystarczy pomyśleć o tym w ten sposób: Podczas projektowania przycisku w płaskiej konstrukcji internetowej co ty robisz? Zasadniczo projekt “płaski” przycisk, który wygląda jak prawdziwy, nie jest to kopia czegoś prawdziwego? Ale wiesz co?

Właśnie uświadomiłeś sobie niewygodną prawdę: Płaska konstrukcja jest skeumorficzną.

 Na zakończenie

W ciągu najbliższych lat na pewno odkryjemy kilka nowych schematów i postaw związanych z projektowaniem stron internetowych. Flat UI jest to po prostu inny aspekt wśród wielu sposobów przekazu informacji. Wspólnotę różnych metod projektantów można znaleźć na całym świecie.Oznacza to, że wszyscy mają dostęp do działania i badania informacji nawzajem, niezależnie od poziomu umiejętności. Tam naprawdę nigdy nie było lepszej ery pracy w zakresie projektowania stron internetowych.

A ty? Co sądzisz o płaskiej konstrukcji?
Czy płaska lub adwokatem skeumorfizmu?

Podziel się z nami swoją opinią. Czekamy na wasze komentarze