Dziewiąta seria chipsetów Intela może obsługiwać SATA Express

Dziewiąta seria chipsetów Intela może obsługiwać SATA Express
20 Apr 2013

Obecnie Intel skupia się na nadchodzącej premierze czwartej generacji procesorów Core oraz powiązanej z nimi rodziny chipsetów z serii ósmej, ale już teraz myśli wstępnie nad następcą tych układów, który powinien pojawić się na rynku pod koniec 2014 roku.

O architekturze Broadwell rzecz jasna jeszcze wiele nie wiadomo, jednak już teraz wiele wskazuje że pojawi się wraz z chipsetami z serii dziewiątej, których to według serwisu VR-Zone ma być co najmniej dwie wersje (a zapewne będzie więcej) – Z97 i H97.

Procesory “Haswell” przyniosą ze sobą nową podstawkę – LGA1150, która ma być też zgodna z “Broadwellami”. Oznacza to, że osoby które zakupią procesor i płytę główną czwartej generacji będą mogły w razie potrzeby zmienić samą płytę główną na taką z chipsetem z serii 9, nie musząc w tym przypadku inwestować także w nowy procesor.

SATA_Express_01

Obecnie najnowsze chipsety Intela obsługują sześć złącz SATA – dwa w standardzie 6 Gb/s i cztery 3 Gb/s. Układy z serii ósmej również obsłużą sześć portów, z tym że wszystkie w standardzie 6 Gb/s (czyli inaczej – SATA 3), co z pewnością przyda się osobom korzystającym z większej ilości nośników SSD. Dziewiąta seria ma z kolei, jak wskazują najnowsze informacje, przynieść obsługę SATA Express, czyli rewizję 3.2 standardu.

130b

SATA 3.2 ma przynieść przede wszystkim dalszy wzrost przepustowości. Jest to w zasadzie złącze SATA posadowione na interfejsie PCIe. Takie rozwiązanie przyniesie wsteczną kompatybilność z wszystkimi dotychczasowymi wersjami standardu (zostaną zachowane dotychczasowe złącza) a jednocześnie pozwoli na osiąganie szybkości transferu danych do 1 000 MB/s w każdym kierunku (SATA 3 to ok. 600 MB/s w obu kierunkach). W efekcie rozwiązanie przyniesie szczytowo ponadtrzykrotny wzrost wydajności – będzie on możliwy przy przesyłaniu danych w obu kierunkach jednocześnie. Jeśli w danym momencie pliki będą kopiowane tylko “w jedną stronę” (tak dzieje się najczęściej w domowych warunkach), to wzrost wydajności wyniesie i tak bardzo przyzwoite 67% – oczywiście w przypadku zastosowania odpowiednio szybkich nośników.

Źródło: TechPowerUp